Testovi mobitela

ACER Liquid E700

Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700 Liquid E700
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 08-2014
Vrsta uređaja Smartphone
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 3G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 147,3 x 73 x 9,9
Masa uređaja (g) 155
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Mediatek MT6582
Procesor Cortex-A7
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Mali-400
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 5
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 294
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 16 GB
RAM memorija 2 GB / 0 MB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1600 x 1200)
Bljeskalica LED
Autofokus Da
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 3500
Vrijeme razgovora 2G (h) 1440
Vrijeme čekanja 2G (h) 24
Vrijeme razgovora 3G (h) 1440
Vrijeme čekanja 3G (h) 24
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS
Organizator Da
Dodatno Triple SIM, DTS, dolazi u Titan crnoj ili Burgundy crvenoj boji
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 37
Vrijeme uključivanja kamere (s) 1
Benchmark test Quadrant (bodova) 7220
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1.799 kuna
Info Acer



http://www.acer.hr
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Likvidiranje skuplje konkurencije
Autor: Ivan Luzar

Unikatna trostruka SIM funkcionalnost za Android uređaje uz dobar spoj hardvera i kvalitet(n)e izrade

Acer ne samo da je tržištu ponudio mobitel s 3 SIM kartice već i mobitel s ekstremno velikom baterijom, jednom s najvećim kapacitetima na tržištu. Uz dobre specifikacije ne dolazi i visoka cijena, već naprotiv, odlična cijena s kojom Acer konkurira i etabliranijim proizvođačima. Prednja kamera ima i svoju bljeskalicu, što zasigurno na današnjim telefonima nedostaje selfie majstorima. Donosimo detaljan test / review Acera Liquid E700.

Sadržaj pakiranja

U maloj sivoj kutiji uz mobitel smo dobili in ear slušalice, USB adapter i microUSB kabel dužine 100 cm.

Ergonomija, dizajn i izrada

Iako je kućište Acera Liquid E700 ponešto deblje, zbog zaobljenih rubova osjećaj u ruci je vrlo dobar. Stječemo dojam da držimo mnogo tanji uređaj nego što on to ustvari jest. Ispod gumirane tamno crvene stražnje stranice smjestila su se čak tri utora za micro SIM i jedan utor za microSD kartice. Stražnja strana također udomljuje i 8-megapikselnu kameru s blicom te AcerRAPID tipkom ispod nje. Veliki, sjajni i opipljivi Acer logo smjestio se na sredini.

 

Prednja strana ima podosta velike površine ispod i iznad ekrana, no one su dobro iskorištene. Iznad ekrana nalazimo još jedan Acerov logotip, zvučnik za razgovore te 2-megapikselnu kameru s desne, a bljeskalicu s lijeve strane. Inače, Acer je i bio prvi koji je predstavio LED bljeskalicu s prednje strane, u veljači 2014. godine s modelom E3. Ispod ekrana nalazimo kapacitivne tipke za nazad, home i multitasking dok se ispod njih nalazi jedini zvučnik. Po veličini otvora za zvučnike s prednje strane očekivali smo da se radi o stereo zvučnicima, no za reproduciranje glazbe koristi se ipak samo onaj ispod ekrana.

 

Lijeva i donja stranica uređaja kompletno su prazne dok gornja sadrži 3,5 mm audio priključak i teško dosegljivu tipku za otključavanje. S lijeve pak strane nalazimo microUSB priključak i tipke za reguliranje volumena glasnoće. Na kvalitetu izrade nemamo zamjerke. Nismo primijetili nikakve nepravilnosti pri izradi, ni pucketanja kućišta pri laganom izvijanju.

Ekran i tipkovnica

5-inčni ekran je 720p rezolucije. Oštrina mu i nije bajna spram Full HD konkurencije, no pri uobičajenom gledanju ekrana pojedinačne piksele nismo mogli raspoznati. Kontrast je dobar, no ekran ima plavičastu nijansu koja je naočitija pri najvišem stupnju osvjetljenja i na bijeloj pozadini. Kutovi gledanja su tek prosječni, što znači da pri oštrijem kutu gledanja teže raspoznajemo prikaz na ekranu. Čitljivost pri suncu nije dobra čak i pri najjačem osvjetljenju te smo ekran često pokrivali drugom rukom kako bismo mogli pročitati sadržaj s njega.

 

Uz standardnu Android tipkovnicu, predinstalirana je i Swype tipkovnica koja trenutno ne podržava ispravke na hrvatskom jeziku pa tako i unos teksta povlačenjem prsta (swypeom) i nije baš najprecizniji. Regularnim pisanjem, tj. tipkanjem po ekranu, unos teksta je mnogo precizniji, budući da su ekran i tipke podosta velike.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

Android 4.4.2 na Aceru E700 doživio je neke promjene koje ipak nisu previše drastične. Kako naziv Liquid modela E700 ne bi ostao samo prazno ime, na Lockscreen je dodana animacija pretakanja vode u čaši koja reagira na naginjanje uređaja. U ravnini nje, nalaze se prečaci koji su istovjetni onima na docku s home screena, s tipkom za otključavanje u sredini. Na sam home screen pak možemo smjestiti 16 ikona u raster 4x4, na 9 zasebnih stranica. Duljim pritiskom na Home tipku dolazimo do Google Nowa, dok duljim pritiskom na multitasking tipku otvaramo prošireni meni, koji je bio standardan na starijim verzijama Androida.

 

Multitasking meni je vrlo sličan onome na HTC-ovim modelima. Maleni screenshotovi aplikacija slažu se u raster maksimalnog kapaciteta 3x3 aplikacije. Samu aplikaciju zatvaramo povlačenjem u bilo kojem smjeru, a moguće je odjednom zatvoriti sve aplikacije. Unutar multitasking menija nalazi se i pokoja floating aplikacija, podosta slično onima koje nalazimo na Sonyjevim i LG-jevim modelima. Među njima nalazimo floating kalkulator, karte, sat, kameru, browser i druge. Onima kojima je 5 inča ipak preveliko, moguće je otvoriti floating tipke za navigaciju te ih onda smjestiti bilo gdje na ekranu.

 

Dizajn sustava diskretno je promijenjen, a glavna je pak razlika akcentna zelena boja, umjesto bijele koju nalazimo na Androidu 4.4. Acer E700 relativno je brzi uređaj, s tek ponekim zastajkivanjima pri učitavanju veće aplikacije ili veće datoteke. Pri normalnom korištenju, zastajkivanja su bila rijetka, osim onih tipičnih, poput onih unutar browsera i Facebook aplikacije.

 

AcerRAPID tipka koja se nalazi na stražnjoj stranici ima podosta funkcionalnosti. Iz zaključanog ekrana dovoljno je jednom pritisnuti kako bi se ekran otključao bez povlačenja prstom, zbog čega smo ponekad slučajno u džepu znali otključati uređaj. No međutim, ponekad bi nam se desilo da i nakon pritiska na AcerRAPID tipku dobijemo lockscreen pa ne možemo ustvari zaključiti koja je ispravna funkcionalnost AcerRAPID tipke iz lockscreena. Duljim pak pritiskom, neovisno o tome gdje se nalazimo i da li je ekran zaključan, dolazimo u kameru. Kraći pritisak kod otključanog ekrana otvara aplikacijski prečac kojeg korisnik može sam konfigurirati.

 

Acer Liquid E700 pokreće se u 37 sekundi. Dostupno je i automatizirano paljenje i gašenje koje nam je poznato i s Dual SIM modela. Tako je primjerice moguće konfigurirati gašenje mobitela preko noći i paljenje prije jutra. Konfigurirani alarmi zvone i dok je mobitel isključen, što je također česta karakteristika poznata s Dual SIM modela.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Kapacitet imenika, kao i kod svih smartphoneova je neograničenog kapaciteta, a moguće ga je sinkronizirati i s kontaktima vezanim za razne korisničke račune, poput Googleovog. Imenik i pozivi su dvije odvojene aplikacije, no imeniku se može pristupiti i putem aplikacije za pozive koja posjeduje i mogućnost smart diala.

 

Prilikom upućivanja poziva moguće je odabrati s koje od tri SIM kartice ćete uputiti poziv, ali je moguće i odabrati jednu glavnu SIM karticu s koje se upućuju svi pozivi. Budući da sve tri SIM kartice rade na 3G signalu, kvaliteta je poziva bila odlična, sve dok smo imali dobar signal. Lošiji signal nešto više utječe na kvalitetu poziva nego kod drugih modela. Liquid E700 daje znak zauzeća i u slučaju da smo poziv dobili na jednoj, a telefonirali preko druge kartice. Isti slučaj je i kada bismo istovremeno dobili pozive na dvije, a telefonirali preko treće kartice.

 

Predinstaliran nalazimo samo Facebook te po Androidovom običaju, Google+. Facebook kao i na drugim, jačim modelima, ponekad zastajkuje, najčešće kod učitavanje novog sadržaja. Aplikacije za druge društvene mreže dostupne su putem Google Play Trgovine.

E-mail i poruke

Gmail i Androidova e-pošta za druge poslužitelje obavljaju svoju zadaću jednako dobro. E-mailovi stižu bez ikakvih problema, istovremeno kao i na drugim uređajima. Pregledavanje e-mailova sa sitnijim tekstom ili s intenzivnijim sadržajem poput HTML-a zahtijevaju malo dulje učitavanje i pokoje zumiranje.

 

SMS poruke rješavaju se slično kao i na Dual SIM modelima. Glavna razlika leži u količini izbora, tj. tri mogućnosti umjesto dvije na Dual SIM. Poruke se sortiraju, neovisno o tome s koje su SIM kartice poslane/primljene, prema pošiljatelju te kronološki. Prilikom odgovora moguće je birati s koje SIM kartice poslati poruku.

Procesor i memorija

Mediatekov MT6582 čipset sadrži četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na 1,3 GHz, s Mali-400 grafičkim procesorom. Čipset je upotpunjen s 2 GB RAM memorije, što je prilično računajući na klasu uređaja u kojoj se E700 nalazi. Prostor za pohranu broji 16 GB, od kojih 1,87 GB otpada na sustav, a oko 1 GB na aplikacije. Time je za pohranu korisniku dostupno nešto više od 12 GB dok se kapacitet može proširiti microSD karticama maksimalnog kapaciteta do 32 GB.

Baterija i trajanje

3500 mAh je kapacitet veći nego na Nokiji Lumiji 1520 koja broji 3400 mAh, ali je apsolutni rekorder Huawei Ascend Mate 7 s kapacitetom od čak 4100 mAh. Budući da Liquid E700 posjeduje mogućnost korištenja 3 SIM kartice istovremeno, odlučili smo testirati trajanje prvo s jednom, potom s dvije te na koncu s tri SIM kartice. Rezultati su približno jednaki, no očekivano najkraću autonomiju imali smo s tri, a najdužu s jednom SIM karticom. Unatoč razlici, ona je podosta malena te se na kraju dana radi o samo nekoliko postotaka razlike. S tri SIM kartice, jednim satom slušanja glazbe, 1 satom razgovora i 1 satom surfanja webom i dopisivanja putem Whatsappa, spojili smo E700 na kraju dana na punjač s oko 40% preostalog kapaciteta. Kada smo imali jednako korištenje, a dvije SIM kartice, na kraju dana bismo imali oko 43%, a sa jednom SIM karticom oko 46% preostalog kapaciteta.

Multimedija, FM radio, glazba

E700 ima predinstaliran Google Play Music čije su funkcionalnosti Trgovine i Clouda odnedavno dostupne i u Hrvatskoj. Uz sadržaj s Clouda, Play Music može reproducirati i datoteke koje se nalaze i na samom uređaju. Druga predinstalirana glazbena aplikacija, Acerov abMusic može reproducirati glazbu koja se nalazi na Windows računalu, putem Interneta ili pak preko WLAN mreže. AbMusic nije pravi cloud player, a njegova funkcionalnost ponajviše ovisi o performansama mobilne mreže, ali i kućne internetske konekcije. Priložene in-ear slušalice podosta su velike, a njihova reprodukcija je prilično bučna, no s dosta neizraženim basovima u usporedbi s ostalim in-ear slušalicama. DTS Studio Sound prilagodbe zvuka, koje su pandan Beats Audiu, nisu ništa više nego branding equalizera, s podosta malim promjenama u zvuku, bilo da se radilo o reprodukciji preko slušalica ili preko ugrađenog zvučnika.

 

Nalazimo i dva video reproduktora, standardni Androidov koji je sastavni dio galerije te Acerov koji je slične funkcionalnosti kao i abMusic. Standardni Androidov player i nema previše problema s reprodukcijom video datoteka, pa čak i onih u 1080p rezoluciji koje su tek ponekad zastajkivale. Acerov video player radi na istom principu kao i abMusic i pruža pristup video datotekama putem Interneta i kućne mreže. Iako je funkcionalnost slična Plexu, Acerov video player ne transkodira video zapis već ga direktno šalje na mobitel, što kod ponekih većih datoteka izaziva probleme poput rušenja aplikacija ili timeouta učitavanja datoteke.

 

Galerija također dolazi u dvije verzije, jedna za lokalne te druga Acerova za datoteke koje se nalaze u Acerovom Cloudu. U slučaju slika, one se uistinu nalaze u Cloudu, na Acerovim serverima umjesto na kućnom računalu kao što je slučaj s glazbom i videom.

 

Ugrađeni FM radio zahtijeva spojene slušalice koje služe kao antena, a njegov prijem je dobar, kao i reprodukcija. Podosta zanimljivo, reprodukcija FM radija znatno je bučnija nego mp3 datoteka.

Fotoaparat i video

8-megapikselna kamera pokreće se relativno brzo, u prosjeku između jedne i dvije sekunde, neovisno o tome da li ju pokretali s lockscreena ili s otključanog ekrana. Nakon kraćeg crnog ekrana, kamera pri prvom paljenju brzo izoštrava, no podosta sporo reagira na promjene u osvjetljenju pa joj treba koji trenutak da odredi najadekvatniji stupanj. Slike koje su slikane pri odličnim svjetlosnim uvjetima vrlo su dobre, sa zadovoljavajućom oštrinom i dobrom reprodukcijom boja. One pak koje su napravljene u srednje dobrim ili pak lošijim uvjetima, podosta su mutne, s plavijom nijansom. Kontrast se gubi gotovo neočekivano brzo uz gubitak svjetlosti.

 

Iako je prednja kamera u društvu s prednjom LED bljeskalicom, obje podosta podbacuju. Prednja kamera broji samo 2 megapiksela, a i pri odličnom osvjetljenju podosta je mutna. Prednja bljeskalica osjetno je slabija od one stražnje, makar obje djeluju kao da su jednake veličine i snage. Slikanje AcerRAPID tipkom kao okidačem također je moguće, no ono je više praktičnije kao okidač za prednju kameru nego za stražnju. Kada bismo koristili AcerRAPID tipku kao okidač stražnje kamere, često bismo prstima prekrili objektiv, a kada bismo jednom rukom potezali do tipke, E700 bi nam gotovo ispao iz ruke. Međutim, slikanje selfija pomoću AcerRAPID tipke je mnogo praktičnije nego tapkanje na ekran, budući da nam omogućuje da uređaj držimo podosta mirnim.

 

Video snimanje je moguće u 1080p rezoluciji, no ono i pri danjem svijetlu podosta zaostaje i bilježi izduživanja. Primijetili smo i ispadanje pokojeg framea, a s gubitkom svjetlosti gubi se na oštrini i kontrastu, upravo kao i s fotografijama.

 

Fotografirano s Acer Liquid E700:

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1415627278.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1415627320.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1415627405.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

E700 podržava podosta komunikacijskih protokola, poput Wi-Fija, Bluetootha 4.0 te HSDPA, no nedostaju NFC i LTE. Sve 3 SIM kartice podržavaju Internet povezivanje, no ne istovremeno. Stoga je potrebno odabrati glavnu SIM karticu s koje će se obavljati internetski promet, za razliku od dual SIM konkurencije kod kojih je potrebno fizički promijeniti utor SIM kartice.

 

Standardni Android browser i Googleov Chrome su predinstalirani, a oba rade podosta podjednako. Googleov Chrome se ponešto dulje učitava te ponekad zastajkuje, no ne toliko da bi bilo problematično. Standardni Androidov pretraživač brži je u učitavanju aplikacije, no učitavanje web stranice nešto je sporije nego na Chromeu. Oba nude jednaku preglednost, a poneki sitniji tekst potrebno je zumirati zbog 720p rezolucije ekrana.

Benchmark test

E700 u našem benchmark testu koristeći Quadrant Standard dobiva 7220 bodova. U Vellamu, za HTML5 dio testa dobiva 1652 boda. Višejezgreni test E700 daje 1212 bodova, s Motorolom Moto G iznad te LG Nexus 4 ispod. Jednojezgreni, metal, test Liquidu daje 776 bodova, s Nexusom 7 iznad te Motorolom RAZR i mjestom ispod na ljestvici.

Navigacija

GPS antena pojačane je preciznosti pomoću A-GPS-a, a predinstaliranih navigacijskih aplikacija osim Google Karata i Navigacije nema. Google Navigacija podržava navođenje na području Hrvatske, ali postoje i druge opcije unutar Google Play Storea, poput Mireo Don't Panic čija karta Hrvatske stoji 7,99 eura.

Uredski paket

Preinstalirani je Polaris Office 5 u punoj verziji. Bez problema smo otvarali sve podržane datoteke, no pregledavanje dokumenata sa sitnim tekstom je zbog 720p rezolucije ekrana zahtijevalo poneko zumiranje.

Organizator i alarm

Standardni Googleov kalendar po običaju prikazuje unose prema mjesecu, tjednu, danu ili pak prema popisu svih unosa. Moguće ga je i sinkronizirati s Google računom.

 

Alarm je smješten u aplikaciju sata. Moguće je konfigurirati više alarma s različitim vremenima ponavljanja. U aplikaciji sata također je smještena štoperica, svjetsko vrijeme i odbrojavanje.

Aplikacije i igre

Acer nije štedio na popisu uključenih aplikacija, a većina njih bazira se na Acerovim uslugama u oblaku. Preko Acerove abMusic aplikacije moguće je reproducirati glazbu putem Interneta koja je pohranjena na Windows računalu. Acer Docs služi za pohranu uredskih datoteka u oblak dok Acer SnapNote pohranjuje slike kamere kao bilješke. Sve funkcionalnosti ovih aplikacija dostupne su preko Acer Portala na kojem se mora napraviti korisnički račun.

 

Većina igara koje smo probali na Aceru E700 radile su bez ikakvih problema. Primijetili smo nekoliko zastajkivanja kod učitavanja, pa čak i kod jednostavnijih puzzle igara poput World of Gooa. Ponekih zastajkivanja u igri imali smo pak kod grafički zahtjevnijih igara, poput Asphalta 8, no to nas nije previše ometalo u igranju.

Cijena za Acer Liquid E700

Cijena za Acer Liquid E700 je 1.799 kuna (studeni 2014.).

Cool faktor

Liquid E700 trenutno je jedini mobitel s prednjom LED bljeskalicom na hrvatskom tržištu pa ga to i ističe od ostale konkurencije.

Zaključak testa

Ako nastave s ponudom razine Liquida E700, mogu postati i dobro poznati na tržištu mobitela. Odlična kvaliteta izrade, dobar ekran, respektabilan hardver i odlična baterija aduti su kojima Acer izaziva konkurenciju, a sve to uz primamljivu cijenu, zaključujemo našu recenziju. Oni korisnici koji zahtijevaju i više od dvije SIM kartice istovremeno i nemaju nekog izbora budući da je Liquid E700 jedini smartphone na tržištu koji podržava rad s tri SIM kartice istovremeno, ako ne gledamo ponudu nepoznatih kineskih telefona preko oglasnika.

 

Plus

+ Izrada

+ Cijena

+ 3 SIM kartice istovremeno

 

Minus

- Kamera

Konkurencija - Nokia Lumia 830

Lumia 830 i Liquid E700 imaju mnogo toga zajedničkog, osim operativnog sustava. Ekrani su im istih dijagonala i rezolucije, oba imaju 16 GB ROM memorije te gotovo jednake Quad Core procesore. No, Acer ima osjetno veću bateriju, mogućnost korištenja 3 SIM kartice istovremeno te 1 GB RAM memorije više. Lumia 830 s Windowsima pak ima 10-megapikselnu kameru i bežično punjenje baterije. Nokia Lumia 830 dostupna je po osjetno većoj cijeni, za 3.499 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1415627427.jpg

Konkurencija - Sony Xperia M2

Sonyjeva Xperia M2 u tek nešto manje kućište smješta i 0,2 inča manji ekran niže, MHD rezolucije. Oba modela imaju Quad Core procesore istog ranga, no Acer broji 2 GB RAM memorije. Oba imaju 8-megapikselne kamere sa stražnje, no Acer uz prednju LED bljeskalicu ima i 2 megapikselnu kameru. Acer uz osjetno veću bateriju ima i dvostruko više podatkovnog prostora, 16 GB. Sony Xperia M2 dostupna je po cijeni od 1.800 kn.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1415628603.jpg

 

 

 

Komentari

almrkonjic1

26. srpnja 2016 - 08:52 Prijavi neprimjeren komentar

almrkonjic1@gmail

almrkonjic1

26. srpnja 2016 - 08:50 Prijavi neprimjeren komentar

Prodajem ovaj telefon gotovo nov po dobroj cijeni. Ako set zainteresovani javite mi se na mail almrkonjic1@almrkonjic1@gmail.

habil

18. srpnja 2016 - 23:01 Prijavi neprimjeren komentar

molim Vas na mail da mi odgovorite može li se ovaj mobitel poručiti i koristiti u bosni i Hercegovini

habil

18. srpnja 2016 - 23:01 Prijavi neprimjeren komentar

molim Vas na mail da mi odgovorite može li se ovaj mobitel poručiti i koristiti u bosni i Hercegovini

habil

18. srpnja 2016 - 23:01 Prijavi neprimjeren komentar

molim Vas na mail da mi odgovorite može li se ovaj mobitel poručiti i koristiti u bosni i Hercegovini

Odgovori